Zářijové akce na 1. stupni

Zahájení školního roku

V pondělí 2. září se po letních prázdninách opět otevřely dveře naší základní školy. Tento den s napětím očekávali zejména letošní prvňáčci a jejich rodiče, které si paní učitelky vyzvedly před školou a zavedly je do tříd na slavnostní zahájení. Prvňáčky ve třídách navštívilo také vedení školy a pan starosta s paní místostarostkou, kteří dětem předali dárky a uvítací list na památku.

Dopravní výchova na dopravním hřišti Pastviny

Září se na naší škole nese ve znamení dopravní výchovy. Na komínské dopravní hřiště se vydali žáci třetích až pátých tříd. I přes nepřízeň počasí se nakonec podařilo téměř všem třídám absolvovat domluvený program. Instruktorky nejprve děti seznámily prostřednictvím teoretické části se základními dopravními pravidly a děti si zopakovaly nejznámější dopravní značky. Žáci se však nejvíce těšili na druhou část programu, v níž si mohli vyzkoušet svoje poznatky v praxi během jízdy na kolech.

Programy v Knihovně Jiřího Mahena

I tento školní rok jsme opětovně navázali spolupráci s medláneckou pobočkou Knihovny Jiřího Mahena, jejíž knihovnice, paní Ondrušková, si pro žáky naší školy každoročně připravuje poutavé programy. Jako první se do knihovny vypravili žáci 2. C, kteří si užili besedu o knize Eliáš a babička z vajíčka. Nejen že se dozvěděli, o čem příběh pojednává, čímž je paní knihovnice navnadila si jej přečíst, ale děti si dokonce odnesly samotnou babičku ve zlatém vajíčku, kterou si vytvořily.

Vila Tugendhat

Žáci pátých ročníků měli možnost zúčastnit se jedinečné prohlídky jedné z nejvýznamnějších modernistických budov v České republice – vily Tugendhat. Skvělí průvodci děti seznámili s příběhem rodiny Tugendhatových a vysvětlili, jak byla vila navržena slavným architektem Ludwigem Miesem van der Rohe. Děti měly možnost vidět nejen interiéry, ale také zahradu, která se táhne kolem vily. Obdivovaly technické vymoženosti, skleněné stěny, onyxovou stěnu a pohyblivé příčky. Na vlastní kůži si prožily, jak architektura harmonizuje s přírodou.

Vilu Tugendhat si určitě zapamatují jako jedno z nejzajímavějších míst, která měly možnost navštívit. Věříme, že tato návštěva posílí jejich zájem o architekturu a umění v budoucnu.

Evropský školní sportovní den

V pondělí 30. 9. proběhl na naší škole tradiční sportovní den pro 1. stupeň, nyní pod záštitou Evropského školního sportovního dne (ESSD). Žáci měli možnost ověřit si svoje sportovní dovednosti v různých sportovních disciplínách – hodu, běhu na 50 m, vytrvalostním běhu a skoku do dálky, zařazeny byly i různé hry a aktivity vyžadující sílu, obratnost nebo spolupráci. Všechny děti projevily sportovního ducha, soutěžily s velkým nasazením, bojovaly o co nejlepší umístění a hlavně si užily spoustu zábavy. Celá akce mohla proběhnout nejen za přispění pedagogického sboru, ale poděkování patří také našim deváťákům, kteří vypomáhali na jednotlivých stanovištích. Doufáme, že si z akce děti odnesou kromě radosti z pohybu také hezké vzpomínky.